Konferencja “Rodzina i szkoła wobec mody na igranie z seksualnością.”
Około 90 osób wzięło udział w Konferencji “Rodzina i szkoła wobec mody na igranie z seksualnością.”, którą zorganizowaliśmy przy współpracy Centrum Rozwoju i Poradnictwa “Cereo” i Duszpasterstwa Młodzieżowego “Delajts”.
Spotkanie odbyło się 15 czerwca w Warszawie. W Konferencji udział wzięli dyrektorzy szkół, rodzice, nauczyciele i wychowawcy, pedagodzy z różnych części Polski.
Prelegentami na Konferencji byli: prof. dr hab. Maria Ryś ( UKSW), Małgorzata Walaszczyk (Specjalistyczna Diecezjalna Poradnia Rodzinna), Grzegorz Baczewski (lekarz medycyny, terapeuta) , Krzysztof Niemyski (student 6-go roku medycyny), Dorota Åšwierk (Dyrektor Strategii CrossRoads-Młodzież na Rozdrożu) i Anna Niemyska (polonista i nauczyciel wychowania do życia w rodzinie)
Konferencja dotykała bardzo ważnego zagadnienia, jakim jest “gender” i zagrożenia, jakie ze sobą niesie. W Polsce Ministerstwo ds. Równości, przygotowując program przeciwdziałający dyskryminacji, otworzyło szeroko drzwi do wdrażania “gender”, co może doprowadzić do zniszczenia jednostki i rodziny.
W ramach wspomnianego programu właśnie szkolnictwo jest szczególnie narażonym terenem. Według Standardów Edukacji Seksualnej WHO, dzieci mają być edukowane seksualnie już przed czwartym rokiem życia. Pomiędzy 9 a 12 rokiem życia powinny nauczyć się używać środków antykoncepcyjnych, natomiast pomiędzy 12 a 15 rokiem życia mają umieć zaopatrywać się w antykoncepcję oraz brać odpowiedzialność za bezpieczne i przyjemne doświadczenia seksualne. Powyżej 15 lat młodzież ma mieć wpojone krytyczne podejście do norm kulturowych/religijnych w odniesieniu do ciąży, rodzicielstwa etc.
Poprzez tę konferencję chcieliśmy dać rzetelną wiedzę dotyczącą tych kwestii, zastanowić się wspólnie nad możliwościami pozytywnego oddziaływania na młodych w kształtowaniu ich prawidłowych postaw oraz jednoczyć różne środowiska w przeciwdziałaniu demoralizacji i niszczeniu młodego człowieka.
Podczas spotkania przedstawione zostały zagrożenia, jakie niesie za sobą ideologia “gender”, mówiono o współczesnym obliczu relatywizmu moralnego, faktach i mitach na temat homoseksualizmu i pornografii oraz ich medycznych, społecznych i ekonomicznych konsekwencjach.
Wystąpienia miały także na celu ukazanie możliwości pozytywnych oddziaływań wychowawczych w tym zakresie. Poruszony został temat znaczenia wychowania rodzicielskiego i samowychowania w integracji seksualności człowieka oraz pozytywnego oddziaływania edukacji seksualnej w szkole. Zaprezentowano program Młodzież na Rozdrożu oraz Archipelag Skarbów jako propozycję profilaktyki zintegrowanej problemów dzieci i młodzieży.
Na sali panowało ogólne poruszenie. Przekazywane treści były tak alarmujące, że wiele osób deklarowało podjęcie konkretnych działań. Wśród pomysłów podawanych przez uczestników były m.in.: rozmowa z dyrektorem szkoły czy samorządowcami, zorganizowanie konferencji dla rodziców, utworzenie strony internetowej skierowanej do rodziców czy zorganizowanie dużego zjazdu młodzieży.
Konferencja spotkała się z tak dobrym odbiorem, że zostaliśmy zainspirowani do powtórzenia jej w marcu 2014r.